Tematy:

sobota, 30 marca 2013

Experiment: Penderecki // Dni Muzyki Nowej 2013

Płyta Piotra Orzechowskiego Experiment: Penderecki wywołała swego czasu wiele dyskusji. Jedni zarzucali kolejną próbę kopiowania mistrza, inni zbyt młody wiek jak na tworzenie tak dobrego i dojrzałego jazzu. Mnie osobiście płyta poruszyła i poruszać będzie jeszcze długo. Przede wszystkim odwagą brzmienia. Jest to pozycja obowiązkowa w zbiorach każdego miłośnika muzyki alternatywnej, osadzonej na kanwie jazzu.

O samozwańczym Pianohooliganie wspominam przez wzgląd na festiwal Dni Muzyki Nowej 2013, którego będzie gościem. Festiwal dedykowany jest artystom trans-gatunkowym, poruszającym się w polu muzyki. Twórcom szukającym nowych, eksperymentalnych brzmień, realizujących własne wariacje.

Wszystkim oszołomionym muzyką Piotra Orzechowskiego proponuję zaznaczyć w kalendarzach datę 13 kwietnia, bo właśnie wtedy w gdańskim Klubie Żak o godzinie 20.00, w ramach festiwalu Dni Muzyki Nowej 2013 EDYCJA WIOSENNA, zagra koncert z utworami znajdującymi się na płycie Experiment: Penderecki.

Tego nie można przegapić!



piątek, 22 marca 2013

Ralph Schraivogel w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Poznań doczekał się kolejnej wystawy plakatu. W Patio Muzeum Narodowego aż do Nocy Muzeów, czyli 19 maja bieżącego roku można oglądać plakaty autorstwa Ralpha Schraivogel’a. Większość prac pochodzi ze zbiorów muzeum. Kuratorem wystawy jest Anna Grabowska.

Co ciekawe, będąc uczestnikiem wystawy zwiedzać można również część poświęconą samym procesom twórczym i przygotowawczym z zakresu tworzenia plakatów.

Ralph Schraivogel jest ważną postacią związaną z plakatem w Szwajcarii i na świecie, należy do nowego pokolenia projektantów, opierających się na racjonalności i funkcjonalizmie. Wpłynął nie tylko na plakat swego pokolenia, kształtującego się w latach 80-tych, ale i na przyszłych twórców tej dziedziny sztuki.

W swej oryginalnej formie towarzyszy między innymi festiwalom jazzowym, takim jak Schaffhauser Jazzfestival czy Zürich Jazz Festival, a od 1989 roku projektuje również plakaty dla organizowanego przez Filmpodium Festiwalu Filmów Afrykańskich Cinema Africa.








czwartek, 21 marca 2013

Chocokate

W poznańskiej Galerii YES, przy ulicy Paderewskiego 7, cały czas podziwiać można wystawę biżuterii Katarzyny Śledzińskiej, CHOCOKATE. Artystka jest absolwentką wydziału Projektowania Ubioru i Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz wydziału Fashion Merchandisig i Fashion Business na Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku. 


Autorka prac fascynuje nie tyko formą i kolorystyką, ale, co najważniejsze, pomysłem na siebie, bo każda kolekcja to historia piernikowego ludzika, który jest jej symbolicznym odzwierciedleniem. W wyniku tych zabiegów otrzymujemy bogaty wachlarz emocji, pasji i marzeń przedstawionych za pomocą języka plastyki.
  
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do odwiedzenia Galerii YES.








poniedziałek, 18 marca 2013

Wybuchowa Carmina

Wybuchowa Carmina to słodko-gorzka historia kobiety uwikłanej w codzienność, starającej się stawić jej czoła w sposób nietuzinkowy i przerysowany, żeby nie powiedzieć groteskowy. Tytułowa Carmina ma 58 lat, lubi palić papierosy, pierwszego zapaliła w wieku lat siedmiu, za sprawą dziadka, któremu chciała towarzyszyć w nałogu. Co jej z tego przyszło przekonali się wszyscy uczestnicy niedzielnej projekcji 13.Tygodnia Kina Hiszpańskiego w Poznaniu.

Film chwilami wzbudzał w zgromadzonych lawiny śmiechu, często jednak sprawiał, że widownia milczała w skupieniu oglądając obraz wyreżyserowany przez Paco Leóna. Odziany we wręcz kiczowatą i absurdalną estetykę życia film jest studium nad samotnością, szarością mijających lat i problemów związanych z wykluczeniem, bo w sumie wszyscy bohaterowie w pewnym stopniu objęci są dużym nawiasem społecznym. Z ich inności rodzi się jeden wspólny świat, który możemy poznać przez pryzmat afery związanej z upadającym rodzinnym interesem.


13.Tydzień Kina Hiszpańskiego w Poznaniu

W sobotę 16 marca rozpoczął się w Poznaniu 13.Tydzień Kina Hiszpańskiego, który potrwa do piątku 22 marca. Przegląd filmów, standardowo już, odbywa się w kinie Muza i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jest to zaledwie, siedem dni nasyconych, jakże barwną kinematografią pochodzenia hiszpańskiego. W tym roku dobór filmów wyłania istotę kobiety, jej dramatów, rozterek i radości.
Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę kina Muza w celu zapoznania się z repertuarem festiwalu. 

niedziela, 17 marca 2013

Witam Was...


Napisałam ciekawy wstęp, ale przyjaciel Robert stwierdził, że jest zbyt pompatyczny, co w konsekwencji oznacza-nudny. Tak też prosto i zwięźle.

Przestrzeń tę poświęcam wszystkim intrygującym miejscom i wydarzeniom  związanym z kulturą i sztuką. Wszystkim barwnym postaciom, które mnie fascynują i intrygują. Osobom, które czerpią radość z tworzenia i dawania siebie światu…

Kultura to wszystko, co nas otacza i wpływa na to jakimi jesteśmy ludźmi. Kulturalna okolica powstała właśnie z myślą o ludziach: o Tobie, o mnie, o nas...